Montaż desek tarasowych ( z filmem montażowym )

Instrukcja montażowa tarasu w systemie Lignodur ® Terrafina

1. Przygotowanie podkładu pod taras.

Teren nie przemarznięty i odpowiednio zagęszczony jak np. : warstwa 40 cm żwiru, czy pozostałości po starym tarasie wykonanym z płyt chodnikowych, wylewek betonowych pokrytych papą bitumiczną czy stabilne stelaże drewniane.
Wykonywany taras powinien być zgodny warunkami Prawa Budowlanego ( wyliczenia obciążeń i statyki ).

2. Montaż legarów.

Legary dostępne są w dwóch wariantach 80 x 35 mm i 55 x 15 mm

  1. Pozycjonowanie legarów
    Odległość legara do stałej zabudowy ( fundamenty domu czy ogrodzenia ) powinna wynosić min. 10 mm co stanowi przerwę dylatacyjnąOdległość między legarami:- skrajnymi ok. 40 cm - wewnętrznymi ok. 50 cm3. Montaż legarów na :- punktowo wylanych fundamentach lub montażu na konstrukcji drewnianej co 60 cm- skrajnych legarach 80 x 35 mm montowanych punktowo na świeży beton wymagane jest użycie profilu kotwiącego legar z podłożem- wylewce betonowej za pomocą klejów do terakoty lub kołków rozporowych( tam gdzie nie uszkadzamy izolacji antyhydroskopijnej)- całej powierzchni styku z podłożem profilu 55 x 15 mm
  2. Montaż legarów w narożnikach ( po przekątnej w stosunku do deski)
    Legar może być zamontowany pod dowolnym kątem względem deski tarasowej.
  3. Montaż legarów pod narożniki
    Sugerowana odległość między dwoma legarami nie powinna być większa niż 100 mm
  4. Spadek kierunku wyznaczonym przez deskę tarasową powinien wynosić od 1-2%( ale co najmniej 1 cm na metrze).

3. Montaż profili tarasowych

  1. Klips końcowy.
    Za pomocą podstawki pozycjonującej i śrub 4 x 35 mm przykręcić klips końcowyna wszystkich zamontowanych legarach .Klipsy końcowe ustawić w jednej lini.Pierwszą deskę tarasową ustawioną dolnym rowkiem montażowym w kierunkupoczątkowym silnym naciskiem dłoni zakleszczamy w klipsach końcowych.
  2. Montaż kolejnych desek.
    Klips dystansowy włożyć w górny rowek legara i obrócić o 90°. Docisnąć palcamido deski tak aby zahaczał on całkowicie o dolny profil deski tarasowej.Następną deskę wkładamy w tym samym kierunku co pierwszą ( tzn. dolnym rowkiem w kierunku do już zamontowanej deski) pod kątem 15° aż do wyczucia oporu.Aby zabezpieczyć trwały kontakt desek z legarami proponujemy na legary wewnętrzne nakleić taśmę antypoślizgową.
  3. Montaż ostatniej deski.
    Jeżeli długość legarów jest całkowicie podzielna przez łączną szerokość desek z fugami, -to za pomocą już używanej pomocy pozycjonującej, przykręcamy klips końcowy.Deskę obracamy o 180 ° tak , aby dolny rowek montażowy był na jej końcu.Energicznym ruchem ręki naciskając deskę w dół zakleszczymy ją na klipsach.

4. Montaż elementów wykończeniowych.

Jeżeli koniecznym jest wykończenie obrzeży to możemy wykonać je w oparciu o zaślepki deski tarasowej (dostępne we wszystkich kolorach i strukturach) poprzez wsunięcie ich w komory profilu tarasowego. Alternatywą takiego wykończenia jest listwa aluminiowa w kolorze stali nierdzewnej przykręcana śrubami 3 x 20 mm.
Po zakończonym montażu tarasu zaleca się jego zmycie wodą w celu oczyszczenia z pyłków po montażowych i poprodukcyjnych.

5. Utrzymanie czystości

Czyszczenie tarasów wykonuje się za pomocą dostępnych środków czystości i wody.Tak wykonany taras można szorować i czyścić wodą pod ciśnieniem ( szerokim strumieniem z odległości ok. 10 cm).

Innowacyjna Gospodarka
Unia Europejska
DOTACJE NA INNOWACJE
Zaprojektowanie zbadanie i uruchomienie produkcji ekranów akustycznych przez Moller Polska.
Beneficjent: Moller Polska Sp. z o.o. Wartość projektu: 5 394 190,00 złotych Udział Unii Europejskiej: 3 095 869,00 złotych Okres realizacji: 15 września 2009 r. – 31 sierpnia 2010 r. PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO